close

30 sierpnia 2015

Zwycięstwo Poznania w Jinan

Poznań wygrał w cuglach rywalizację o prawo do organizacji XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w 2020 roku. Głosowanie odbyło się w Jinan, w prow. Shandong. Kampanię promującą kandydaturę stolicy Wielkopolski wsparła Ambasada RP w Pekinie oraz jej Wydział Kultury.

Wyboru gospodarza XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w 2020 roku dokonano w Jinan, stolicy wschodniochińskiej prowincji Shandong, gdzie zorganizowano XXII edycję. Poznań zwyciężył już w pierwszej rundzie głosowania, pokonując Ateny i fińskie miasto Tampere. Sukces ten stał się możliwy dzięki połączeniu wysiłków poznańskich uczonych z działaniami w zakresie dyplomacji publicznej.

 

Kandydaturę stolicy Wielkopolski promowali w Chinach nie tylko pomysłodawcy organizacji właśnie tam światowego zlotu historyków, naukowcy z Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: prof. Krzysztof Makowski, prof. Tomasz Schramm i prof. Ewa Domańska. Kampanię wsparł Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, który przygotował specjalne stoisko promocyjne.

 

Ambasador RP w ChRL Mirosław Gajewski wydał z kolei przyjęcie, na którym przekonywał członków Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych do głosowania na Poznań. Podnosił przy tym nie tylko dokonania naukowe historyków ze stolicy Wielkopolski, ale również walory samego miasta. W przyjęciu uczestniczyli członkowie Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych, w tym jego przedownicząca Marjatta Hietala, prezes Chińskiego Stowarzyszenia Historyków Zhang Haipeng oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu Shandong, a więc współorganizatorzy XXII Kongresu.

 

Idea organizacji XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w Polsce nawiązuje do jego VII edycji, którą w roku 1933 zorganizowano w Warszawie. Wówczas gospodarzem obrad historyków z całego świata był kraj po 15 latach odzyskanej niepodległości. W roku 2020 uczestników Kongresu powita Polska po 30 latach udanej transformacji, w mieście będącym nie tylko ważnym ośrodkiem badań historycznych, ale i świadkiem kluczowych wydarzeń w historii Polski.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych